3. Göz Çakra (Ajna)

Altıncı çakra üçüncü göz çakrası olarak bilinir, görüntü tanımayı sağlar ve görme, sezgi, altıncı his çakrası olarak da bilinir. Üçüncü göz çakrasının elementi çevremizdeki şeylerin şeklini şemalini uzaktan alma olanağı sağlayan ışıktır. 3'ncü Göz Çakrası, fiziksel algınında ötesinde bir şeyin var olduğunu gösterir sonrasında iç bilgimmiz bize onun ne olduğunu söyler. Üçüncü göz çakrası, hafızanın, fantazilerin, imgelerin, sezgilerin ve hayal gücünün sergilendiği iç ekran olarakda tanımlanabilir. Üçüncü göz çakrası için günlük yaşamda anlam ve bilinç kattığımız içgüdümüz, iç öğretmenimiz ve güçlü sezgimizdir diyebiliriz.

Altıncı çakra açık olduğunda, kişi bedeni ve zihniyle sezgilerini güçlü bir şekilde hisseder. Geçmişe dair gerçekten çok iyi bir hafızaları vardır ve rüyalarını ayrıntılı olarak hatırlayabilir. Dengeli üçüncü göz çakrası olan bir kişinin hayal gücü çok güçlü ve detaylıdır. Hayattan ne istediğini bilir ve güçlü sezgilerinin/içgüdülerinin peşinden gider. Altıncı çakra dengelendiğinde kişi çevresiyle ilgili güçlü bir algı yaşayabilir. Üçüncü göz çakrası dengeli olan insanlar sembolik olarak düşünebilir. Kavramları, fikirleri ve hayalleri görselleştirebilirler.

Üçüncü göz çakrası dengeli değilse, kişinin hayal gücünde ve sezgilerinde azalma meydana gelir. Bu insanlar duyarsız olabilir, zayıf bir hafızaya sahip olabilir ve geleceği görselleştirmede/görmede zorluk yaşayabilir. Altıncı çakranın enerjisi düşük olduğunda, kişi sabit fikirli ve yeniliklere kapalı olabilir. Yalnızca tek bir yol görür ve bunun tek doğru yol olduğuna inanır. Üçüncü göz çakrasında kirlenme olduğunda, içgüdülerinizle hareket etmek veya ne yapacağınızı bilmek karar vermek gerçekten zor olabilir.

Üçüncü göz çakrasında aşırı enerji olduğunda ise kişi çok fazla görselleştirme yapar, halüsinasyonlar görebilir fakat daha yoğun olarak kişi istemsizce bir şeylere kilitlenir ve kendi rahatlık alanlarının dışındaki başka şeyle konsantre olmakta zorlanırlar.

Dengesiz yada kirlenmiş bir üçüncü göz çakrasını dengelemek yada temizlemek için imgeleme en büyük yardımcımızdır. Yararlı bir uygulama oluşturabilmek için kişide hangi çalışmanın işe yaradığını bulmak çok önemlidir.

Ayrıca, imgede çizim ve renklendirme, hafıza güçlendirme, görüntüleri duygularla ilişkilendirme, rüya çalışması ve hipnozdan oluşabilen psikoterapi gibi üçüncü göz çakrasını dengelemek için birçok şifa uygulaması mevcuttur.

3. Göz Çakra / Ajna / Satürn / Ninib
Yağ: Limon yağı, adaçayı, ardıç
Renk: Çivit mavisi
Element: Işık
Olumlamalar:
Hayatımın amacını açıkca görüyorum.
Manevi dünyaya bağlıyım.
Evrenin gerçeklerine açığım.
İçimdeki ilahi olana bağlıyım.

Odaklan 3. Göz çakrayı hisset, 3. Göz çakradan nefes al. nefes verirken güç kelimesi (Ninib -> NNİİNNİİBB) titret (14 kez yada katı)

Mantra: Om Sham Shanishcharaya Namah 

Egzersizleri: Khechari mudra, Shambhavi mudra, Kumbhaka nefesi

 
 

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri