Boğaz Çakra (Vishuddha)

Boğaz çakrası beşinci çakradır ve boğazda yer alır. Bu çakra iletişim ve yaratıcılıkla ilgilidir. Zihnin sembolik dünyasını temsil eden üst çakraların birincisidir. Hayatımızda tezahür eden olaylar sözcükler, imgeler ve düşünceler yoluyla beşinci, altıncı ve yedinci çakralardan oluşur. Boğaz çakrası, her insan için benzersiz bir ses yaratır. Boğaz çakrası, tamamen bireysel ihtiyaçları ve kişinin gerçeğini dile getirmeye odaklıdır.

Boğaz çakrasının dengesiz veya kirlenmiş olması, bireyin kendi içinde bulunan duyguları bastırabilir, ifade edemiyebilir. Bireyin kendisini ifade etmesinin sonucu olumlu veya olumsuz olurken, boğaz çakrası her iki durumdada aktiftir çünkü iletişim tüm canlılar için temel bir ihtiyacıdır.

Yargılanma veya eleştirilme korkusuyla kendinizi özgürce ifade edemediğinizi hissediyorsanız, başkalarıyla konuşmakta zorlanıyorsanız boğaz çakranız üzerinde çalışma yapmanız gerektiğinizin işareti olabilir.

Öte yandan, sık sık başkaları hakkında konuştuğunuzu, gereksiz dedikodu yaptığınız, aşırı paylaşımda bulunduğunuzu veya başkalarını dinlemekte güçlük çektiğinizi fark ederseniz, boğaz çakranız aşırı çalıştığının işareti olabilir.

Tüm çakralarımızı iyileştirme, temizleme ve dengeleme konusunda her birimizin yetenekleri mevcut. Aşağıdaki çalışmamızın yanı sıra şarkı söylemek gibi bazı boğaz çakrası dengeleme çalışmaları yapabiliriz. Bu çalışmalar ile iletişimimize kolaylık getirir, kendimizi daha rahat ifade eder ve yaratıcı gücümüzü geliştiririz. Bu uygulamalar sayesinde, şiddete başvurmamayıda öğreniriz. Özümüze ulaşır tüm davranışlarımız ve düşüncelerimizle bir oluruz.

Boğaz Çakra : Vishuddha / Merkür / Nebo
Yağ: Okaliptus, nane, limon otu
Renk: Açık mavi
Element: Ses/Eter
Olumlamalar:
Ben gerçeği duyuyorum ve konuşuyorum.
Kendimi net bir şekilde ifade ediyorum.
Sesim gerekli.

-> Yogik uğultu nefesi: Ciğerleri nefesle doldur -> burundan nefes verirken HMMMM sesi çıkar.

Odaklan boğaz çakrayı hisset, boğaz çakradan nefes al. nefes verirken güç kelimesi (Nebo -> NNEEYYBBOO) titret (12 kez yada katı)

Mantra: Om Bum Buddhaya Namah 

Egzersizler: Sessizlik alıştırması, sesi serbest bırakma, şarkı söyleme, hikaye anlatma

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri