Kalp Çakra (Anahata)

Kalp Çakrası Göğsün tam ortasında bulunur. Alt üç çakra ile üst üç çakra arasında köprü olarak düşünülür. Alttaki üç çakra fiziksel enerji merkezleri olarak kabul edilirken, üstteki üç çakra ilahi enerji kanalları olarak varsayılır. Kalp çakrası doğrudan ortada yer alır ve fiziksel beden ile ruhsal benlik arasında denge sağlar. Arındırılmış ve dengeli bir kalp çakrası parlak zümrüt yeşili olarak düşünülür. Kalp çakrası ne kadar temiz ve dengeliyse rengi o kadar canlıdır.

Kalp Çakrası sevgi, şefkat, dostluk, huzur, koşulsuz sevgi ve birlik için enerji merkezidir. Kalp çakramız dengede olduğunda, yakınlarımızla bir olduğumuzu, önemsendiğimizi, kendimize ve diğer insanlara karşı sevgi hissederiz. Aynı zamanda eşitliği, neşeyi ve tutkuyu da hissederiz. Dengeli ve temiz bir kalp çakrasına sahip olmak, yaşam kalitesi için inanılmaz derecede önemlidir.

Sevme, aşk sadece duygusal ve zihinsel olarak değil fiziksel bedenide yakından bağlar. Kalp çakrası, göğsün ortasında bulunan Timüs bezine bağlıdır. Timüs beziyse bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve duygusal sağlığımızla yakından ilişkilidir. Mutlu, sevgi dolu ve neşeli olduğumuzda en iyi şekilde çalışır. Yetersiz çalışan bir Timüs bezi duygusal travma, kalp ağrısı gibi sonuçlar doğurabilir. Kalp çakrası aynı zamanda kalbe, ciğerlere, kollara ve ellerede yaşam enerjisi sağlar.

Kalp çakrası kirli ve dengesiz çalıştığında kişiyi kızgın, depresif, kıskanç ve umutsuz yapabilir. Bir kaybınızın yasını tutuyorsanız, en yakınlarınızdan kopmuş hissediyorsanız, umudunuzu yitirmişseniz veya ilişkilerinizde sorunlar yaşıyorsanız kalp çakranızın biraz daha fazla sevgiye ilgiye ve çalışmaya ihtiyacı olduğunun işaretleri olarak görebilirsiniz.

Aşağıdaki çalışmamızın yanı sıra doğa yürüyüşlerine çıkmak, evcil hayvanlarınızla yada aileniz ile ilgilenmek, şükran pratiği yapmak ve kendinize vakit ayırmak, kalp çakranıza iyi gelecek yollardır.

Kalp Çakra : Anahata / Ay / Nanna
Yağ: Bergamot, lavanta, gül
Renk: Yeşil
Element: Hava
Olumlamalar:
Ben sevgiye layıkım.
Sonsuz bir sevgi kaynağı vardır.
Başkalarıyla denge içinde yaşıyorum.
Veriyorum ve alıyorum.
Kendimi ve başkalarını seviyorum.
İçimdeki gücü onurlandırıyorum.
Şu anda tam olmam gerektiği gibiyim.

-> Pranayama (Güneş-Ay nefesi): Sol burundan 4 saniye nefes al -> 6 saniye tut -> Sağ burundan 4 saniye nefes ver -> Sağ burundan 4 saniye nefes al -> 6 saniye tut -> Sol burundan 4 saniye nefes ver (6-7 tekrar)

Odaklan kalp çakrayı hisset, kalp çakradan nefes al. nefes verirken güç kelimesi (Nanna -> NNAANNNNAA) titret (30 kez yada katı)

Mantra: Om Som Somaya Namah

Egzersizler: Kol dengeleri, Aeorobik, Günlük tutma, Kendini keşfetme, Kalbin kanatları Kriya Egzersizi, Dokunma terapisi

 

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri