Kök Çakra (Muladhara)

Omurganın en alt üç omurda bulunan, ilk ana çakramız kök çakradır. Bu dünyevi yolculukta güvenlik ve emniyet duygumuzla bağlantılır. Muladhara kelimesi iki Sanskritçe kelimeden olşuşur: Mula "kök" anlamına gelir ve Adhara "destek" veya "temel" anlamındadır.

Kök çakra ana çakralarımızın ilkidir. Kök çakrayı dengelemek, diğer çakralarıda dengelemek için sağlam bir temel oluşturur. Uzun süre yaşayacağımız bir evin temellerini attığımızı hayal edin. Dengeli bir kök çakra sert toprağa gömülü sağlam bir temeldir. Kök çakranın dengeli çalışması aydınlanma yolumuzda ilerlemek için ihtiyacınız olan istikrarı sağlayacaktır.

Kök çakra, yaşamımızı sürdürmek için temel aldığımız her şeyden oluşur. Bu, yiyecek, su, barınma ve güvenlik gibi temel ihtiyaçlarımızın yanı sıra korkuyu bırakmak gibi daha duygusal ihtiyaçlarımızıda içerir. Bu ihtiyaçlar karşılandığında, kendimizi topraklanmış ve güvende hissederiz ve günden güne daha az endişeleniriz.

Kendimizi güvende hissedip hissetmemeniz, genellikle elimizde olanlarla ilgili değildir. Küçük bir çocukken; ne kadar güvende hissettiğimizle daha çok bağlantılıdır. Kök çakranın dengeleme çalışmalarını düşündüğümüzde, ilk aşama güvene karşı güvensizliktir. Bebekken, ebevenylerimiz tutarlı bir şekilde hayatta kalmak için ihtiyacımız olanları bize hemen verdiğinde, dünyada kendimizi güvende hissettik. Dünyanın temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için güvenebileceğimiz bir yer olduğunu hissettik. Sonra, ebevenylerimiz bize ihtiyacımız olanı vermekte geciktiğinde ya da hiç vermediğinde ilk çakra kirlenmemiz oluştu.

Kök Çakra Kirlenmesi ve Dengesiz Çalışma Durumları

Kök çakrası temiz ve dengeli olduğunda kişi kendini rahatlıkla kontrol edebilir. Fiziksel güce, sabıra, disipline ve ağır iş yüklerine dayanma özverisi olur. Dengesiz olduğunda ise, kişi güvenlik konusunda takıntılı olabilir. Bu çakra ayrıca hayal, açgözlülük, öfke, kuruntu ve şehvet ile de bağlantılıdır. Dengesiz kök çakraya sahip olanlar genellikle benmerkezci, zalim ve hatta potansiyel olarak şiddete eğilimlidir.

Kök çakrası kirlenmiş ve dengesiz çalışan bir insan, başkalarından talimat almayı severler, ama kendileri başkalarına talimat veremezler. Kendi üstlerine karşı alçakgönüllü ve saygılıdırlar, ancak akranlarına ve kendilerinden aşağı gördükleri kişilere karşı serttirler. Güvenlikleri tehdit edilirse, muhtemelen köşeye sıkıştırılmış bir hayvan gibi şiddetli ve sert saldırırlar. Kendilerine bakmakta zorlanabilirler dağınıktırlar ve genellikle ekstra rehberlik ve yardıma ihtiyaçları vardır.

Kök çakranın temizlenmeye ve dengelenmeye ihtiyacı olabileceğinin diğer işaretleriyse kendinizi kurban gibi hissedebilirsiniz. benlik eksikliği, suçluluk duyguları yaşanabilirsiniz. Ekstra olarak bunalma, endişe ve uykusuzluk, yorgunluk durumları yaşarsınız.

Kök çakranızı temizlemek ve dengelemek için çalışmamızı yapabilirsiniz.

Kök Çakra : Muladhara / Mars / Nergal
Yağ: Sedir, karanfil, zencefil
Renk: Kırmızı
Element: Toprak
Olumlamalar:
Toprak beni, ve ihtiyaçlarımı destekliyor.
Buradayım ben evdeyim.
Bolluk içindeyim.
Vücuduma ve bu bilgeliğe güveniyorum.
Burada olmak benim için güvenli.

-> Burandan nefes al -> Kök kilidi yap. -> Odaklan -> Kök çakrada enerji imgele. -> Yavaşça nefes al. (Kök kilidi devam). -> Kök çakradaki enerjiyi taç çakraya kadar bütün çakralardan geçir. -> Enerji Taç çakrada iken 10 Saniye nefesini ve enerjiyi 10 saniye beklet. -> Nefes verirken enerjiyi tekrar kök çakraya tekrar indir. -> Kök kilidinden çık.
(6 Defa yap)

Odaklan. Kök çakrayı hisset. Kök çakradan Nefes al. Nefes verirken güç kelimesi (Nergal -> NNEERRGGAALL) titret (8 Defa yada katı)

Mantra: Om Bhaum Bhaumaya Namah


Egzersizler: Dans, koşma, dokunma terapisi, çocukluk dönemi güven ve güvensizlikle ilgili kararları değerlendirme ve verilen kararla ne olduğunun farkına varma. gücünü tekrar farket tekrar kazan.

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri