Sakral Çakra (Svadhisthana)

Sakral Çakra, Benliğin barındığı yerdir. İkinci çakramızdır ve kuyruksokumu kemiğimizde bulunur. Kişisel kimliğimizi ve sınırlarımızı oluşturur. Duygusallığımızı ve başkalarıyla derinden ilişki kurmamızı sağlar.

Sakral Çakramız dengeli ve sağlıklı olduğunda kendimizi tutkulu, değerli, canlı, eğlenceli ve hayat dolu hissederiz. Yaratıcı, şehvetli, çekici hissederiz ve duygularımızı net bir şekilde ifade edebiliriz. Kendi bedenimizde ve cinsel kimliğimizle rahat hissederiz.

İkinci çakra, kendi seçimlerimizi yapmaya başladığımızda, bireyselliğimizin farkına vardığımızda ve kendi ilişkilerimizi kurmaya başladığımızda yani yedi yaş civarında gelişmeye başlar.

Sakral Çakra, ilişkilere duyduğumuz ihtiyaçla ilgili olduğu söylenebilir. İnsanlarla ilişkilerimiz ruhani gelişim habercilerimizdir… Bize ruhani yolda gelişmemiz için gereken dersleri verirler yada sorunlu duygularımızı gösterirler. İnsanlarla ilişkilerimiz bize güçlü ve zayıf yönlerimizi öğretir. Alışılmış kalıplarımızdan dışarı çıkmamıza olanak sağlar ve yolumuza ışık tutarlar.

Başkalarıyla bilinçli bir şekilde nasıl iletişim kuracağımızı yani ilerlememizi destekleyen insanlarla ilişkilerimizi geliştirmeyi ve bizi geride tutan ilerlememizi engelleyen insanlarla ilişkilerimizi bir kenara atmayı deneyimleriz.

Sakral Çakra Kirlenmesi ve Dengesiz Çalışma Durumları

Dengesiz yada kirlenmiş bir sakral çakra, düşük libido, cansızlık hissi, üreme sorunları (yumurtalık kistleri, endometriozis, testis veya prostat hastalığı), eklem sorunları, sırt ağrısı, idrar yolu sorunları, kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Duygusal olarak diğer insanlarla iletişim kurmakta sorun yaşayabilirsiniz. Kendinizi yalnız hissedebilir ve duygularınız gelgitli olabilir. Utanç veya suçluluk duygularınız artabilir. savunmasızlıkla mücadele edebilirsiniz. Kendinizi kontrol etmekte zorlanabilir yaratıcılık eksikliği yaşayabilirsiniz.

Pek çok ağır korku da Sakral çakramızla ilgilidir. Bu korkularla hayatımızın kontrolünü kaybetmekten başka bir kişinin egemenliği altına girmeye kadar gidebilir.

Sakral Çakramız fazla aşırı aktif çalıştığında hayata zevke bağlanabilir ve bağımlılık sorunlarımız ortaya çıkabilir. Oburluk, açgözlülük, obezite, hormon dengesizlikleri ve huzursuzluk yaşayabiliriz.

Az çalışan bir Sakral Çakramız ise genellikle, depresyon, cinsel istek azaltması, kendimizi sıkışmış hissetme yaşayabiliriz. tutkularımızda ve yaratıcılık eksikliğimiz olur. Bunun Nedeni? Pratik şeylere odaklanarak çok fazla zaman harcarız ve zevkin çeşitli biçimlerini deneyimlemek için kendimize zaman ayırmayız.

Sakral çakranızı temizlemek ve dengelemek için çalışmamızı yapabilirsiniz.

Sakral Çakra : Svadhisthana / Venüs / Inanna
Yağ: Portakal, yasemin
Renk: Turuncu
Element: Su
Olumlamalar:
Zevki hak ediyorum.
Duygularımdan bilgi alırım.
Kolay haraket ederim.
Cinselliğimi kucaklıyorum ve kutluyorum.

-> Burundan nefes alırken sakral çakraya kök çakradan enerji çek. -> 6 saniye nefesini tut, enerjiyi sakral çakrada beklet. -> sonra nefes verirken enerjiyi kök çakraya indirip bırak.

Odaklan sakral çakrayı hisset, Sakral çakradan nefes al. nefes verirken güç kelimesi (Inanna -> EENNAANNAA) titret (15 kez yada katı)

Mantra: Om Shum Shukraya Namah

Egzersizler: Kök kilidi, haraket terapisi, Sağlıklı sınırlar, sağlıklı zevkler, bağımlılıkları iyileştir.

 

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri