Solar Çakra (Manipura)

Solar çakra güç merkezi olarak bilinir ve karın boşluğunda göbek bölgesinde omurganın ön tarafında bulunur. Kişisel gücümüzü, irademizi ve özerkliğimizi olduğu kadar metabolizmamızı da yönetir. Yiyeceklerin sindirilmesinden sorumludur ve üst bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, böbrekler, pankreas, adrenal bezler, dalak, orta sırt mideye enerji sağlar. Solar çakra sağlıklı olduğunda, itibar, doğallık ve kendiniz üzerinde güç verir. Güç, metanet ve kararlılıkla ilerler, kendimize güvenir ve hayallerimizi gerçekleştirmede başarılı oluruz.

Solar çakra gençlik yıllarımızda kendi kimliğimizi geliştirmeye başladığımızda gelişmeye başlar. Buradaki konular benlik, bireysellik ve hayallerimizi gerçekleşmesinde verdiğimiz efor gibi kişisel gücümüzü geliştirmemizle ilgilidir.

Yetki, saygınlık, kimlik, kabul edilme ve güç arzumuz ile Ego Solar çakramızda ortaya çıkar. Aşırı aktif Solar çakra kendine hayranlık, kibir, bencillik ve diğer insanları kontrol etme arzusuna yol açar.

Solar Çakra Kirlenmesi ve Dengesiz Çalışma Durumları

Solar çakradaki dengesiz çalışma ve kirlenme, güven, özgüven, kendine saygıda, kişisel sorumluluklarda sorunlar doğurur. Ayrıca kararsızlıklarla boğuşur, reddedilme korkusu yaşar ve eleştirilere karşı daha duyarlı olunur. Solar Çakra ile ilgili korkular reddedilme, eleştirilme, başarısızlık ve yargılanma korkularıdır.

Solar çakrayı temizlemek ve dengeli çalışmasını sağlamak için kendininize saygı duymayı öğrenmelisiniz ve sağlıklı bir özgüveniniz olmalıdır. Solar çakra gelişiminde kendimizle olan ilişkimizi, kendi ayaklarımızın üzerinde nasıl durduğumuzu öğrenir ve anlarız.

Kendimizi olmamız gerekenden aşağıda gördüğümüzde bu hayatımızın her alanını etkiler. Ve bunun neticesinde kendimizi bu durumdan çıkarmak oldukça zor olabilir. Güven eksikliği yaşadığımızda, kendimizi sevmediğimizde ve öz saygımızı yitirdiğimizde gücümüzü bizden yüksek gördüğümüz kişilere veririz… Ve olayın diğer tarafında öz değerinize gereken önemi verene kadar bu durumlarla tekrar tekrar karşılaşırsınız.

Solar çakranızı temizlemek ve dengelemek için çalışmamızı yapabilirsiniz.

Solar Çakra : Manipura / Güneş / Surya
Yağ: Mandalina, adaçayı, lavanta, papatya
Renk: Sarı
Element: Ateş
Olumlamalar:
İçimdeki gücü onurlandırıyorum.
İçimdeki ateş tüm blokajları ve korkuyu yakıyor.
Ne istersem yapabilirim.
Ben güçlüyüm.

-> Uddiyana Bandha: Nefesini Boşalt. -> Alt Karın içeri ve yukarı doğru çek. -> 6 saniye bekledikten sonra nefesle birlikte bırak.
-> Ateş Nefesi: Karın kaslarını güçlü ve hızlı ama kontrollü bir şekilde kasarak nefes ver.

Odaklan Solar çakrayı hisset, Solar çakradan nefes al. nefes verirken güç kelimesi (Surya -> SSUURRYYAA) titret (10 kez yada katı)

Mantra: Om Grhini Suryaya Namah 

Egzersizler: Karın çalışmaları, koşma, dövüş sanatları, risk alma, gevşeme/stres kontrolü, ego-utanç-öfke-irade etrafında terapi

 

Sorunlarınızı Bizimle Paylaşın,

Çözümlerimizle Özgürlüğe Doğru Adım Atın!

Her adımınızda, içsel aydınlanmanın ışığı sizi yönlendirsin; zihninizi açan, ruhunuzu besleyen ve kalbinizi genişleten bir yolculuk sizi bekliyor.

Her bir yolculuk, bir adım atmakla başlar ve biz bu yolculuğunuzda size eşlik etmek için buradayız. Sorularınız, düşünceleriniz, deneyimleriniz bizim için önemli. Paylaşmak istediğiniz her şeyi yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ya da telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin sesinizi duymak, hikayenizi dinlemek ve yolculuğunuzda size rehberlik etmek bizim için bir ayrıcalıktır. Biz buradayız, sadece bir mesaj kadar yakınınızdayız.

İletişim Bilgileri